Dental İmplant

Dental implant bir tür diş tedavisidir. Diş implantı, eksik bir dişin kökünü değiştirmek için çeneye yapay bir parçanın yerleştirilmesidir.

Dental implant neden yapılır? Diş kaybı meydana geldiğinde yapılır. İşlem esas olarak hastaya teşhis konulması ve tedavi önerisinin hazırlanmasından oluşur. Tanı testleri, x-ışınları veya taramalar gibi çeşitli görüntüleme testlerini içerir. Daha sonra olası tedavinin alçı modelleri yapılır ve tüm bu bilgilerle ameliyat planlanır.

Müdahale birkaç aşamada gerçekleştirilir. Dental implant önce kemiğin (maksilla veya mandibula) içine yerleştirilir. İmplantlar kemiğe gömülü kalır ve üç ila beş ay arasında osseointegrasyon için gerekli olan süre boyunca diş etleri tarafından kaplanır.

Tedavinin ikinci aşaması, kemik implantını ağız boşluğuna birleştirmek için diş etinde küçük bir ilik yapmaktan oluşur. Bunun için titanyum abutment implanta vidalanır ki bu da kesin protez veya kuronun yerleştirilmesi için bir ara adımdır.

Müdahale Sonrası Bakım

Dental implant ameliyatı sonrası dönem ağrılı değildir. Hasta, önümüzdeki yedi ila on gün boyunca yüzde şişlik ve belki de morarma yaşayabilir. Bu dönemde cerrahınız tarafından reçete edilen ilaçları almanız ve beyaz bir diyet uygulamanız önemlidir. Ayrıca hastanın etkilenen bölgeye buz koyması, dili ile bölgeye baskı yapmaması, sigara içmemesi, alkol tüketmemesi ve spor yapmaması önemlidir.

Bu dental implant cerrahi müdahale gerçekleştirildiği aşamalara göre farklı tiplerde sınıflandırılabilir. Acil diş implantları: İmplant diş çekildikten hemen sonra yerleştirildiğinde rehabilitasyon süresini kısaltır ve ikinci bir ameliyattan kaçınılır.

Yeni diş implantları; Ekstraksiyon ve implant altı ila sekiz hafta arasında olduğunda yapılır.

Ertelenmiş dental implant; Diş hekimi önce kemiği yenilediğinde ve ardından implant için yaklaşık altı ay beklediğinde yapılır.

Olgun diş implantları; İki aşama arasında dokuz aydan fazla zaman geçmişse yapılır.

Ankara gülüş tasarımı alanındaki diğer tedaviler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

administrator